Effektivare hantering av bygghandlingar
Publicerad: tis, 2008-06-17 10:53- Tidigare har det inte funnits något enhetligt format för byggnadsinformation, så information som till exempel tagits fram i samband med projektering har inte varit användbar i förvaltning. En byggnad står i cirka 100 år och det finns ett stort behov av att återanvända information om byggnaden under hela den tiden, till exempel vid ombyggnader och energideklarationer, säger Kurt Löwnertz, som har varit med och tagit fram boken.
Bygghandlingar 90-8, Digitala leveranser för bygg och förvaltning, ersätter den förra utgåvan, Redovisning med CAD. Den nya versionen är till skillnad från den förra inte bara fokuserad på CAD. Istället är den inriktad på att information ska kunna användas av olika aktörer och överföras mellan olika dataprogram, till exempel mellan CAD och kalkyl-, förvaltnings- och planeringsprogram.
Boken riktar sig till alla aktörer som levererar, hanterar och använder information om byggnader, såsom byggherrar, projektörer, projektledare, byggare och fastighetsföretag.
Med boken följer inloggningsuppgifter till en webbsida där användaren kan få svar på frågor samt ta del av checklistor, dokumentmallar, nyheter inom området och intressanta länkar.




















































Kommentarer (0)
Skriv ny kommentar