Nya Kista Galleria invigs
Publicerad: ons, 2009-11-25 13:41- Gillar 5
Idag inviger Stockholms stads borgarråd Joachim Larsson Kista Galleria efter en om- och tillbyggnad för 800 miljoner kronor. Kista Galleria är 25 procent större och innehåller flera nya koncept; bland annat Sveriges första Kids Court, en totalsatsning för barnfamiljen, samt Sveriges största digitala konstverk, Street Corner Talking.
Under 2005 beslutade styrelsen om en om- och tillbyggnad av Kista Galleria. Efter en investering på 800 miljoner kronor är handelsplatsen 25 procent större. Butiksytan har ökat från 45 000 till 57 000 kvadratmeter, och antalet butiker, restauranger och serviceaktörer från cirka 150 till runt 180.
Dessutom har Kista Galleria tillsammans med Kista Art City skapat ett av Sveriges största digitala konstverk, på Kista Gallerias fasad mot Jan Stenbecks Torg och Kista Science Tower. Det 16 meter breda och 4,5 meter höga konstverket, som heter Street Corner Talking, är skapat av konstnärerna Thomas Liljenberg och Bo Samuelsson. I workshops med företag och boende i området har konstverkets utformning fastställts. Konstverket kommer att förändras flera gånger under de kommande åren.
Om- och utbyggnaden av handelsplatsen är ett led i en kontinuerlig utveckling av Kista Galleria. Fler bostäder, ett kulturcentrum och ett nytt nöjeskoncept är redan planerat.
Fakta: Nya Kista Galleria
Butiksyta
57 000 kvm
Antal butiker och restauranger
180 st
Investeringskostnad, om- och tillbyggnad
800 miljoner kronor
Antal besökare, prognos 2010
17 miljoner
Antal parkerade bilar, prognos 2010
1,9 miljoner
Omsättning, prognos 2010
2,5 miljarder kronor





























Kommentarer (0)
Skriv ny kommentar