Kommer snart!

Byggnyheter.se

Onsdag, februari 8, 2012

Kommentarer (1)

Problemet med Västra Hamnen är att avståndet till Centralstationen i Malmö (som är 2-3 km) inte inbjuder till att gå sträckan.Västra Hamnen får heller ingen egen stationen där tåg stannar i den kommande Citytunneln.
Däremot är nybyggnation av bostäder vid Hyllie station och Svågertorp (där IKEA har flytta till från Bulltofta)eftersom både Hyllie och Svägertorp har egna stationer i den kommande Citytunnelns sträckning.Bostadsbyggande i våra städer bör i möjligaste mån främja att fler reser kollektivt.Sprawl som metod i stadsplaneringen har vi sett tillräckligt av i form av alla satellitstäder sedan 1960-talet.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.