Högre hyror för lägesfaktorn krävs
Publicerad: mån, 2010-10-11 13:23Fastighetsägarna i Stockholm rekommenderar sina medlemmar att begära mellan 1,9 och 5,4 procent i hyreshöjningar nästa år. Fastighetsägarna vill dels värdesäkra hyrorna och använder därför Riksbankens prognos för inflationen som golv. Riksbankens prognos ligger i dag på 1,9 procent.
Samtidigt vill Fastighetsägarna höja hyror i prioriterade lägen, det vill säga lägenheter i Stockholms innerstad. Där rekommenderar Fastighetsägarna höjningar med 3 procent för lägesfaktorn. Fastighetsägarna anser att läget inte beaktats tillräckligt enligt det gamla systemet då de kommunala bostadsföretagen var hyresledande.
I vissa delar vill man också höja på grund av kraftigt höjda fjärrvärmepriser.
Vid årsskiftet träder den nya lagen i kraft som anger hur hyror ska förhandlas. Genom den nya lagen har de kommunala bostadsföretagen alltså mist sin hyresnormerande roll och de privata fastighetsägarna har blivit en fullvärdig förhandlingspart.
(TT)

















































Kommentarer (0)
Skriv ny kommentar