Mindre el för uppvärmning 2011
Publicerad: mån, 2012-02-13 11:38Värmen under 2011 minskade elanvändningen främst i bostadssektorn. Samtidigt producerades lite mer el under året jämfört med 2010. Det gav ett överskott på 7,2 terawattimmar, vilket nettoexporterades till andra länder, enligt preliminär statistik från Energimyndigheten.
El från vindkraft ökade mest under året. Vindkraftens andel motsvarade 4,2 procent av elproduktionen under året. Kärnkraftsproduktionen ökade, men var ändå låg jämfört med vad som kan produceras.
(TT)













































Kommentarer (3)
Dessa siffror visar att det finns en enorm potential i energieffektiviseringar i den svenska fastighetssektorn och särskilt då i uppvärmningen av bostäder.
2020 skall ju alla nybyggnad fastigheter inom EU uppnå Nollenergihusstandard.
Sedan har Sverige en enorm fördel i europa då vi har europas största skogsarealer i förhållande till befolkningens storlek.
23 miljoner hektar skog möjliggör att Bioenergi från skogen kan stå för merparten av bränslet till de svenska fjärrvärme- och kraftvärmeverken.
Jag har gått från el till ved av ekonomiska skäl ,trots att jag vet att el är mer miljövänligt .Ved eldning släpper ut en massa skadliga ämnen och dödar enl officiell statistik ca 200 mänskor/året i Sverige.
Tänk på att värmepumpar också räknas som elvärme. Göran har gjort helt rätt. Eldar han bara med torr ved i en bra eldstad (panna, kamin) och ser till att tillräcklig luft tillförs så minimeras risken för olägenheter.
Vi ska vara försiktiga med uttaget av skogsråvara (däribland biobränslen) från skogen. Skogen är så mycket mer än bara ved och virke. Rekreation, friluftsliv samt respekt för alla växter och djur i skogen är också viktigt.
Angående NäraNollEnergibyggnader, NNE, så har regeringen föreslagit att kriterierna för att uppnå NNE är uppfyllda om kraven klaras i nya BBR (2012), dvs 90 kWh/m2, år. Vilket jag kan tycka är ganska långt från "Nära noll". Passivhusstandard (ca hälften av det) är mer acceptabelt.
Skriv ny kommentar