Wästbygg uppför hyresrätter i Varberg

Bostadsrättsföreningen Mandarinen 2. Illustration: Arkitema Architects
Bostadsrättsföreningen Mandarinen 2. Illustration: Arkitema Architects

Nyligen utsåg Kommunstyrelsen i Varberg vinnaren i kommunens markanvisningstävling för fastigheten Mandarinen 2 i stadsdelen Lilla Träslöv. Det blir Wästbygg som, i samarbete med Arkitema Architects och Maleryd Fastigheter, får tillstånd att bygga 63 hyresrätter på tomten. Totalt kommer tre punkthus på fyra och ett halvt våningsplan att uppföras. Detta skriver Wästbygg i ett pressmeddelande.

 

– Tillsammans med Arkitema Architects och Maleryd Fastigheter ska vi utforma en attraktiv boendemiljö med många gröna mervärden som växthus och pool för elcyklar. Vårt förslag utnyttjar både tomten och det fina läget på ett bra sätt. Vi är glada över att Varbergs kommun valt oss och ser fram emot att få göra verklighet av vårt förslag, säger Carmith Mårtensson på Wästbygg Projektutveckling Sverige i pressmeddelandet.

 

Byggstart sker troligen under våren 2017 med inflyttning hösten 2018. Efter färdigställandet kommer fastigheterna att ägas och förvaltas av Maleryd Fastigheter.