Miss Clara öppnar portarna

Foto: Diligentia
Foto: Diligentia

Nobis var först in som hyresgäster och nu är de först ut när deras hotellverksamhet Miss Clara öppnar i kvarteret Sveavägen 44.

- Nobis har gjort underverk med interiören i den här fina jugendfastigheten, då man accentuerat det tidstypiska och tolkat in det i nya moderna lösningar. Vi är verkligen stolta. Hotellet kommer att bidra till ännu mer liv och rörelse i kvarteret, säger Markus Pfister, Fastighetschef Kontor på Diligentia i ett pressmeddelande.

Nobis var de första hyresgästerna som skrev kontrakt i kvarteret Sveavägen 44 hösten 2011. 

- Det har varit en lång och rolig resa och vi har fått ihop en fantastisk helhet i gott samarbete med Wingårdhs arkitekter och Diligentia, säger Ralf Thalén, Affärsutvecklingschef på Nobis.

Men det var inte självklart att det skulle bli just hotellverksamhet i den gamla flickskolan.

- Vi tittade på flera möjliga koncept men vi kom fram till att läget och byggnadens grundförutsättningar gör att den passar särskilt bra för hotellverksamhet. Dessutom ville vi gärna komplettera kvarteret med en verksamhet där människor rör sig under dygnets alla timmar, säger Markus Pfister.

Han framhåller hur Nobis verkligen har förädlat fastigheten jämfört med hur planerna såg ut från början.