En kylig glasad monolit i snabbväxande Hyllie

Bild: Fojab
Bild: Fojab

Det exceptionella kommunikationsläget lockar allt fler företag till det växande centrumområdet Hyllie i södra Malmö. Två nya kontorshus byggstartar i höst och nu följer ett tredje: Isblocket. Kontorsfastigheten kommer att inrymma 6 200 kvadratmeter kontorsyta.  Bakom projektet står byggfirman Otto Magnusson AB.

– Hyllie tillhör en av regionens större utbyggnadsområden med en tillväxtpotential för cirka 10 000 arbetsplatser. Allt fler väljer att satsa här och vi känner ett starkt gensvar från kontorsmarknadens aktörer, säger Magnus Alfredsson, projektledare för Hyllie i Malmö stad.

Adressen för det nya kontorsprojektet blir Arenagatan. Kontorskomplexet ska byggas samman med det befintliga P- huset Hyllie, som har plats för 1 400 bilar och 1 000 cyklar. Det kommer att ligga nära Stationstorget  med nedgång till tågperrongen. Restiden med tåg blir 12 minuter från Kastrup, 3 minuter från Malmö city och 27 minuter från centralstationen i Köpenhamn.

Runt torget ökar nu arbetsplatserna i snabbt i antal och flera olika verksamheter väljer att flytta hit i takt med att nya kontorsytor skapas. Byggfirman Otto Magnusson AB var en av de aktörer som tidigt upptäckte Hyllie.

– Vårt engagemang i området är stort och brett. Vi har medverkat både som byggentreprenör och byggserviceföretag sedan starten av Hyllies utbyggnad. Vi är fortfarande aktiva i flera projekt. Nu ställer vi oss själva i centrum och uppför en kontorsbyggnad som redan idag är uthyrd till 40 procent, säger Ulf Magnusson, vd på byggfirman Otto Magnusson AB.

Projektnamnet Isblocket är valt för att beskriva byggnadens yttre gestaltning som samspelar med P-husets fasad och volym. "En kylig, glasad monolit vars former knäcker och bildar ett sammanhållet uttryck för de båda husen". Byggstart är beräknas ske i september och färdigställande vid årsskiftet 2015/2016

I dagsläget planeras över 5 000 kontorsplatser i Hyllies centrumområde. Under 2014 färdigställs Skanskas kontorshus Klipporna. Till hösten byggstartar ytterligare tre kontorsprojekt. Det första byggs av NCC Property Development vid MalmöMässan, det andra av Midroc Property Development vid hörnet av Hyllie allé och Arenagatan. Det tredje är Isblocket.