Vattendom för Slussen står fast

Foto: Bernt Rostad
Foto: Bernt Rostad

Stockholms stad har till stor del fått bifall till sitt överklagande om villkoren för arbeten i Slussenområdet. Det skriver SVT ABC på sin webbplats.

Stockholms stad  har sedan tidigare tillstånd för att utföra arbeten i vattnet och ändra Mälarens reglering för att kunna genomföra ombyggnaden. Det innebär att Mälaren får en senare vårflod som ska pågå till mitten av maj.

Men staden tyckte att domen var otydlig i vissa delar. Bland annat fanns det risk att projektet kunde fördyras. Stockholms stad valde då att överklaga domen till Mark- och miljööverdomstolen, som i dag meddelade sitt beslut.

Det är inte bara stockholmare som berörs av Slussenprojeket, utan även näringsidkare, markägare och privatpersoner kring Mälardalen. Förslaget på ny reglering av Mälaren oroar ungefär 800 lantbrukare. De har hävdat att förslaget till ny reglering hotar böndernas verksamheter.