Som en del i satsningen på bostäder i Finnboda Hamn bygger HSB fyra bostadshus på två pirar ute i vattnet. Husen vars fasader kommer inspireras av Vaxholmsbåtarna beräknas vara färdiga för inflyttning kvartal 3, 2016 till kvartal 1, 2017.
I Finnboda Hamn där det förut låg ett gammalt skeppsvarv bygger HSB nu 850 lägenheter med närhet till vattnet. Extra nära blir det för dem som köpt lägenhet i bostadsrättsföreningen Finnboda Pirar. Dessa fyra bostadshus ska nämligen liksom namnet hintar om, placeras på två pirar ute i Saltsjön.
− Pirarna placeras där det gamla skeppsvarvets reparationspirar låg tidigare. För att anknyta till områdets historia hämtar husens utsidor inspiration från Vaxholmsbåten med smala stålräcken på balkongerna och träimitationer istället för trä, för att undvika fuktproblem, säger Urban Jonsson, Projektchef på HSB
För att ytterligare förstärka skeppsvarvskaraktären har HSB valt att spara minnesmärken i form av kranbanor och fundament som varit stöd för varvskranar.
− Vi planerar också att installera konstverk och anlägga en kulturpromenad med information om vad som funnits på platsen tidigare.
Eftersom husen är placerade på två betongpirar ute i vattnet har hänsyn tagits till en eventuell höjning av vattennivån på grund av klimatförändringar.
− Husen ligger tre och en halv meter ovanför vattenytan vilket är i linje med vad myndigheterna anser vara tillräcklig marginal, så husen ska inte påverkas vid en höjning av vattennivån, säger Urban Jonsson.
Byggandet av Finnboda Pirar inleddes i oktober 2014 och beräknas vara färdig för inflyttning kvartal 3, 2016 till kvartal 1, 2017.