Regeringen lägger ner Fortifikationsverket

Fortifikationsverket läggs ned. I samband med budgetpropositionen kommer beskedet från regeringen om att man går på utredarens förslag om det statliga fastighetsägandet.

Fortifikationsverket har länge haft uppfattningen att det går att effektivisera det statliga fastighetsägandet som finns i bolag och myndigheter. Det finns idag nästan 20-talet statliga aktörer som förvaltar fastigheter och organisationen av detta behöver förändras, inte minst med tanke på att förutsättningar i omvärlden förändras.

Fortifikationsverket har redan tidigare framhållit vikten av en helhetssyn, något man säger sig fortfarande sakna. Man pekar även på att utredaren inte visar på några samhällsekonomiska vinster. Konsekvenserna av den styckning som föreslås och som regeringen går på, är enligt Fortifikationsverket inte tillräckligt klarlagda i utredningen.

Regeringens inriktning som nu offentligörs innebär:           

- Säkra berganläggningar samt internationella camper överförs till Försvarsmakten.

- Statliga byggnadsminnen (som idag används i verksamhet) överförs till Statens Fastighetsverk.

- Övriga fastigheter (garnisoner, flygfält, skjutfält, hamnar, restauranger, verkstäder, bostäder, kontor, ledningscentraler, mark mm) överförs till ”annan statlig huvudman”, möjligen bolag.