Fabege har tecknat hyresavtal med Kustbevakningen och Speed Identity. De flyttar in i Lumafabriken i Hammarby Sjöstad under 2012. Hyresvärdet uppgår till cirka 4,2 miljoner kronor, respektive 1,3 miljoner kronor per år.
Fabege har under det senaste året gjort omfattande renoveringar av sina kontorslokaler i kvarteret Luma i Hammarby Sjöstad. Lampfabriken från 1930-talet har renoverats, såväl invändigt som utvändigt.
Kustbevakningen region Nordost, med 47 medarbetare, flyttar in i september. När de flyttar in, kommer kontorsytan på 1 698 kvadratmeter att ha skräddarsytts efter organisationens önskemål och Kustbevakningens båtar kommer att ligga startklara vid Fabeges brygga.
Ny hyresgäst är också företaget Speed Identity, med 15 medarbetare, som flyttar in i mitten av maj. De byter lokalen i Tyresö mot ett kontor på 564 kvadratmeter i Lumafabriken.