Skanska bygger nytt hotell i Uppsala

Redan om två år ska det nya hotellet som i vår börjar byggas i direkt anslutning till Uppsala Resecentrum stå klart. Hotellet blir Sveriges första nybyggda Winn Hotel och byggs enligt Greenbuildings.

–Att vara med i arbetet att förverkliga Uppsala Resecentrum följer Uppsala Akademiförvaltnings strategi med att äga och förvalta centralt belägna fastigheter, säger fastighetschef Björn Lundell, Uppsala Akademiförvaltning.

Det nya hotellet kommer att drivas av Winn Hotel Group och blir fyrstjärnigt. Hotellet kommer att ha 176 rum och samt en restaurang och konferensdel. Totalt omfattar projektet cirka 9 000 kvadratmeter. Hotellet kommer att ligga bredvid Uppsala Centralstation med den nya Stationsgatan som kommer att gå under byggnaden.

Skanska har fått uppdraget att bygga hotellet med restaurang och konferensdel.

– Skanska har projektutvecklat och bygger hotellanläggningen. Det nya hotellet är en

del av Skanskas projekt Uppsala Entré vid det framväxande Resecentrum, säger Mats

Björhn, 
projektutvecklare Skanska Sverige AB.