En ny statistik över byggandet av studentbostäder i länet presenterades vid ett seminarium i Stockholms stadshus i slutet av december.
Detta framgår av ett pressmeddelande från Akademiska hus.
Ytterligare 2 500 bostäder till 2017
Enligt en prognos som studentbostadsprojektet Sthlm6000+ gjort finns det inom projektet antagna detaljplaner för 5 340 nya studentbostäder som bör bli klara till 2017, varav en del redan är inflyttade. Därutöver räknar projektet med att ytterligare 2 500 studentbostäder kan färdigställas till 2017, men där saknas fortfarande en del formella beslut.
6 000 nya studentbostäder
Målet är att fram till år 2017 bygga minst 6 000 nya studentbostäder, vilket skulle innebära en ökning med 50 procent. Projektet verkar även aktivt för att underlätta byggprocessen samt utveckla boendet och förbättra förmedlingen med färre och enklare bostadsköer.
Skapa en mångfald av boendeformer
Inom initiativet finns aktörer från kommuner, byggföretag, fastighetsbolag, arkitekter, myndigheter, lärosäten och studenter. Dessa ska samverka för att hitta och utveckla nya sätt att bygga studentbostäder och för att skapa en mångfald av boende- och förvaltningsformer.
– För att få fler studentbostäder krävs ett gemensamt åtagande mellan Stockholms stad och byggherrarna. Vi måste tillsammans lyfta upp och diskutera de problem som finns för att kunna lösa bostadsbristen för studenter, säger Karin Wanngård, i ett pressmeddelande.