Vallentunas nya grundskola Hagaskolan harmoniserar med skogen

3000 kvm murning på fyra huskroppar. 
Bild: Råsunda Bygg.
3000 kvm murning på fyra huskroppar. Bild: Råsunda Bygg.

Text: Annika Wihlborg

I mars 2017 togs första spadtaget till Hagaskolan, en ny F-9 skola i Vallentuna. I projektet har man byggt en ny skolbyggnad, idrottshall i två plan, en ny skolgård i anslutning till ett befintligt skogsområde samt Vallentuna idrottsplats. Nu är allt klart.

Höstterminen 2019 tog Hagaskolan emot cirka åttahundra elever i årskurs F-9, med tre klasser i varje årskurs. Här finns även förskolelokaler som har kapacitet att ta emot sammanlagt åttio förskolebarn fördelade på fyra olika avdelningar. Skolan har ett eget tillagningskök, skolbibliotek samt en fullstor idrottshall som nu också använda. Det är Cedervalls Arkitekter som står för skolans arkitektoniska utformning. Hagaskolans tegelfasad är enligt den utförande entreprenören Råsunda Bygg, 3000 kvm murverk. Tanken är att såväl fasaden som den arkitektoniska utformningen i stort ska harmonisera med den omgivande skogen.

Skolan stod klar i mars 2019

Såväl inomhus- som utomhusmiljöerna på skolan har utformats för att på olika sätt stötta elevernas inlärning och det pedagogiska arbetssätt som skolan använder sig av. Lokalernas design ska även stödja en naturlig samverkan mellan förskole- och skolverksamheten. På Hagaskolans entréplan finns till exempel ett stort ”torg” som utgör en naturlig samlingsplats för elever och lärare. Runtom på skolan finns också olika konstverk.

Säkerhet framför allt

För att skapa en så säker som miljö som möjligt för eleverna har man en så kallas "kiss and ride", alltså en hämtnings- och lämningsplats, för bilburna föräldrar. Den ligger på lagom avstånd från barnens skolgård och är placerad vid Vallentuna idrottsplats.

Faktaruta: Hagaskolan, nybyggnation av F-9 skola i Vallentuna

Byggherre: Vallentuna kommun

Totalentreprenör: JM Entreprenad

Fasad: Råsunda Bygg

Tidsram: Byggstart maj 2017, stod klart i mars 2019

Arkitekt: Cedervall Arkitekter

Byggkostnad: 450 miljoner kronor

Bildkälla: Cedervall Arkitekter

Bildtext: Hagaskolan är en F-9 skola som även har en förskola är en av de största skolor som byggts i länet.