Centralt i Nora planerar OBOS för byggnation av 15 radhus i trä med säljstart i april.
Sommaren 2019 vann OBOS en markanvisning på Klotstigen i Nora för att bygga bostadsrätter. Inom kort är det dags för säljstarten av Brf Karusellen med 15 radhus om 107 och 120 kvm. Detta blir det första projektet som OBOS bygger i Nora, och projektutvecklare Henrik Wirén beskriver det som OBOS egen moderna tolkning av trästaden Nora.
- Nora är ju välkänt för sin charmiga stadsmiljö och sina vackra gamla trähus, och det är också härifrån som vi har hämtat inspiration till Brf Karusellen, säger Henrik. Och ja, föreningsnamnet kommer självklart från den välkända visan Tre små gummor.
Radhusen i Brf Karusellen byggs utifrån OBOS bostadskoncept Start Living, vilket innebär att husen byggs nästan helt färdigt i fabriken och monteras ihop på byggplatsen.
- Det är ett både prisvärt och kvalitetssäkert sätt att bygga på, säger Henrik. Och tack vare konceptets flexibilitet i designen har vi här kunnat ge husen den äkta träkänslan som rimmar så väl med trästaden Nora. En varmröd färgsättning, snickarglädje och liggande panel kombinerar traditionellt med modernt och bidrar till en trivsam kvarterskänsla.
Radhusen har allihop en öppen planlösning, kök från Vedum och vitvaror från Bosch. Alla bostäder får också egen tvättmaskin och torktumlare, uteplats och trädgård.