Nu släpps filmen om East Square, den nya stadsdelen som växer fram vid SKF:s tidigare huvudkontor i Gamlestaden i Göteborg. I filmen möter vi arkitekturkritikern och TV-personligheten Mark Isitt, som analyserar och reflekterar kring platsens potential som mötesplats för arbete, kultur och stadsliv.
– SKF:s gamla huvudkontor är en ikonisk byggnad som många göteborgare har en relation till. Ändå har skyskrapan i decennier legat oanvänd, ett förfall som varit påtagligt. Nu andas byggnaden nytt liv, säger han.
Bakom utvecklingen står Aspelin Ramm Fastigheter, som med East Square vill öppna upp det historiska fabriksområdet och utveckla en ny del av Göteborg. Målet är att förena industriarvet med modern arkitektur och skapa en stadsdel där både arbete och kultur kan samspela.
– Vår ambition med East Square är att skapa en öppen stadsdel där näringsliv, vardagsliv och kultur kan mötas. Genom att utveckla SKF:s tidigare huvudkontor och fabrik vill vi både bevara en del av Göteborgs historia och samtidigt bidra till stadens fortsatta utveckling. Det känns bra att vi nu, trots en utmanande marknad, är igång med projektet, säger Manne Aronsson, vd på Aspelin Ramm Fastigheter.
Arkitekten Gert Wingårdh, som tillsammans med sitt team på Wingårdhs ansvarat för gestaltningen, reflekterar över utmaningen i att lägga till sex nya våningsplan på byggnaden, ursprungligen ritad av Gustaf Lettström:
– Att addera sex våningar på en känd byggnad som SKF:s tidigare huvudkontor är både inspirerande och krävande. Som arkitekt gäller det att respektera platsens själ och historia, samtidigt som man tillför något som fungerar för vår tid och framtiden. Vi har utgått från husets strama linjer och struktur från 60-talet och lagt till en mer modern, vågformad påbyggnad inspirerad av gyllene råsegel för att ge projektet en ny dimension.
Även Ena Sredanovic, arkitekt på Gajd Arkitekter, som arbetar med stadsbyggandet i praktiken, betonar samspelet mellan historia och samtida behov:
– För oss handlar det om att översätta visionen till verklighet. Vi arbetar nära platsen och människorna för att säkerställa att East Square blir en stadsdel som känns naturlig att vistas i – en plats som är tillgänglig, funktionell och samtidigt har karaktär. Både exteriört och interiört finns kvaliteter som vi ser ett värde i att bevara. Framförallt i foajén med väggkeramik från Höganäs inspirerad av svarvade kulor och tidstypiska golv och ljuskronor kopplas dåtid med nutid.
Mark Isitt, programledaren för Grand Designs på TV4, var tidigare bekant med byggnaden:
– Det här är en byggnad från 1967, en tid som ofta uppfattas som lite ”svår”. Men här kombineras det rationella med omsorg om detaljer och hantverk. Det är tydligt att SKF visste vad de ville. Det är exklusivt, men aldrig extravagant. Självsäkert, men aldrig arrogant. Väldigt ”svenskt”, egentligen. En elegans som kommer att bevaras och förstärkas nu när byggnaden får nytt liv.