Två år i följd har Aftonbladets experter gett MAX Attefall högsta betyg, och i år utsågs huset även till ”Bäst i test”. Två oberoende experter har bedömt MAX Attefall som det bästa alternativet i jämförelse med flera etablerade leverantörer.
En förklaring till resultatet är ett annorlunda sätt att använda den yta som attefallsreglerna tillåter. Aftonbladets expert Oskar Sejnäs beskriver det så här: ”Genom att verkligen utvärdera varje liten del av den volym attefallsreglerna tillåter och använda den där den gör störst nytta lyckats man skapa illusionen av ett tvåvåningshus i ett enplanshus.”
Björn Sundvall, grundare av MAX Attefall, berättar om sin utgångspunkt: ”Jag har alltid irriterat mig över att s k arkitekter bara klarar av att se i två dimensioner, som på deras ritningar. För om man tar med alla tre dimensioner så öppnas helt nya möjligheter till vad som det går att vinna inom ramen för olika regelverk, t ex det för attefallshus.”
Han fortsätter: ”I grunden är jag byggnadsingenjör, men det är knappast den utbildningen som har fått mig att intressera mig för allt utrymme som slösas bort när man bara tänker på längden och bredden. Det var först när jag själv skulle optimera boytan inom ett strikt angivet regelverk som jag insåg att den tredje dimensionen – höjden – hade slarvats, eller snarare, slösats bort. Det var då jag började skissa på det som nu är MAX Attefall.”
Huset har en övervåning med ståhöjd och två separata sovrum. Det gör att bottenvåningen kan användas för sociala ytor och kök i ett ungefär 20 kvadratmeter stort allrum.