Piteå hamn planerar expansion – politiskt beslut väntar

Hamnens verksamhetsområde. Foto: Anders Westergren/Kråkkullen
Hamnens verksamhetsområde. Foto: Anders Westergren/Kråkkullen

Hamnens verksamhetsområde, Port of Piteå, står inför en omfattande expansion som speglar regionens utveckling. För att möta industrins behov och skapa förutsättningar för tillväxt ska Piteå kommun ta ett inriktningsbeslut om uppsägning av totalt fyra tomträtter inom verksamhetsområdet. Marken behövs för att möjliggöra den planerade expansionen av hamnen.

Frågan om etableringar på Haraholmen har länge engagerat både näringsliv och offentlig sektor. Nu står bolaget Piteå Hamn AB med verksamhetsområdet Port of Piteå inför en betydelsefull utvecklingsfas. Samarbeten med nya och etablerade industrier, som speglar regionens utveckling, kräver att hamnen utökar kapacitet och ytor.

Frågan om inriktningsbeslut, som visar vilken väg kommunen vill gå i frågan, ska behandlas politiskt under hösten. Första anhalt är samhällsbyggnadsnämnden  och slutligt beslut tas i kommunfullmäktige.

– Vi ser stora möjligheter i Piteå Hamn och står inför ett kommande beslut som kan ge bolaget full rådighet över mark i direkt anslutning till hamnen – en nyckel för framtida tillväxt och konkurrenskraft, säger Patric Lundström, kommunalråd Piteå kommun.

Styrelsen för byggbolaget vill se ett inriktningsbeslut för ärendet under hösten. Fyra olika tomträtter berörs däribland Pitholm 47:12. Här bedriver Cabinord verksamhet sedan decennier tillbaka. Dialogen med Cabinord har pågått i över tio år, en process som speglar både komplexiteten i frågan och de utmaningar som kan uppstå längs vägen. Byggbolagethar även föreslagit Cabinord en ersättningstomt.

– Det här är en resa som sker gradvis, inte över en natt. Vi bryr oss mycket om Cabinords verksamhet och vill, tillsammans med kommunen, arbeta fram lösningar för företaget under processen. Samtidigt är det viktigt att poängtera att markområdet behövs, säger Ulrika Nilsson, vd, Piteå Hamn.

– Port of Piteå står inför en omfattande utveckling och vi behöver planera både för de närmaste åren och för framtiden. Det handlar om att trygga hamnens expansion, säger hon.

Ulrika Nilsson, vd, Piteå Hamn tillsammans med Patric Lundström, kommunalråd Piteå kommun. Foto: Magnus Borg

Fler tomträtter berörs
Bolaget ser också långsiktiga behov att påkalla uppsägning av tre tomträtter som är tecknade mellan Piteå kommun och ShoreLink inom verksamhetsområdet. Tillkomsten av tomträtterna där hamnoperatören bedriver verksamhet daterar sig tillbaka till 1970- och 1980-talen och förvaltas av operatören ShoreLink. Sedan dess har regelverk som Lagen om upphandling av koncessioner införts för att säkerställa att upphandlingar av operativ verksamhet genomförs på ett rättvist och öppet sätt.

– Vi behöver full rådighet för att lägga grunden rätt från första stund. Det innebär att vi säkerställer efterlevnad av Lagen om upphandling av koncessioner och all säkerhetsskyddslagstiftning. Samtidigt ska vi anpassa infrastrukturen efter behoven hos både befintliga och nya kunder, och ge hamnoperatören goda möjligheter att bedriva verksamhet och leverera kostnadseffektiva tjänster, säger Ulrika Nilsson.

– Vi står inför en central förändring som på sikt ger större handlingsutrymme och öppnar dörrar för framtidens tillväxt. Det är viktigt att vi är väl förberedda, säger hon.

Källa: Piteå kommun