Energilösningar för framtidens datacenter

Datacenter Forum Stockholm är den största nordiska konferensen för datacenter. Foto: Simon Matthis
Datacenter Forum Stockholm är den största nordiska konferensen för datacenter. Foto: Simon Matthis

Det snabba uppsvinget för AI ställer datacenterbranschen inför stora utmaningar, inte minst energimässiga som en följd av kraven på ökad datakapacitet. Energifrågor – inte minst olika lösningar för kylning av datacenter – diskuterades därför flitigt på Datacenter Forum Stockholm, en konferens som i fjol samlade omkring 600 experter och beslutsfattare inom datacenter, IT-drift och digital infrastruktur från hela Norden.

– Vätskekylda rack är det stora buzzet i branschen just nu, sade Per Axtilius, försäljningschef på GF Piping Systems, ett av de utställande företagen på mässan.

Text: Simon Matthis 

EU:s direktiv om energieffektivitet har också fört upp energifrågor högt på agendan i branschen. Enligt direktivet måste datacenter med en installerad effekt på minst 500 kW börja rapportera sin energiförbrukning senast 15 maj 2026.

Nikolai Filev från företaget Zutacore presenterar sin metod för vätskekylning. Foto: Simon Matthis 

Rör av termoplast

Tillbaka till GF Piping Systems. Det schweiziska företaget, som tillverkar rör av termoplast till bland annat datacenter, menar att elförbrukningen för AI-chip kräver direkt vätskekylning (DLC). Plast av högpresterande polymerer har där flera fördelar jämfört med konkurrerande rörmaterial som rostfritt stål för att leverera kyla till datacenter:

- Ofta används rostfritt stål, men plast korroderar inte och det är bättre miljömässigt. Det är också enklare och snabbare att tillverka, betonade Tenho Rissanen, GF Piping Systems. 

GF Piping Systems menar till och med DLC-rören och rörledningssystemets layout av kritisk betydelse för AI-chipens prestanda. 
 

Josefin Hällund, Vattenfall Network Solutions, höll i en av presentationerna. Foto: Simon Matthis

Kylning genom kokning 

Zutacore, ett israeliskt företag specialiserat på vätskekylning av datacenter tillika en samarbetspartner med svenska Munters, anser också att traditionella luftburna metoder inte längre håller måttet, framför allt eftersom de är mindre effektiva än vätskekylda.

– Vatten är det bästa mediet för att transportera värme, deklarerade Nikolai Filev, försäljningschef på Zutacore, i en av presentationerna på mässgolvet.

Kylning genom kokning, är Zutacores metod. 

– Vi följer samma princip. När vätskan börjar dunsta fyller vi på med ny och kontrollerar kokpunkten till 100 grader. Då kan man vara säker på att GPU:n håller samma temperatur hela tiden, utan några ”spikes”. 

Köldmediet i Zutacores system kan vara propylenglykol, etylenglykol eller helt vattenbaserade lösningar.

Nikolai Filev slog framför allt ett slag för att minska energiförbrukningen i datacenter – ”det är väldigt viktigt” enligt honom och en av de största fördelarna med deras metod. 
 

Modulära datacenter

Andra innovativa lösningar för datahallars energiförsörjning visades upp i Delta Electronics monter, ett elektroniktillverkningsföretag som arbetar med DCS (datacenterlösningar) och med huvudkontor i Taiwan. 

– Vi bygger kraft- och energiförsörjning utanför datorhallarna. Det gör det lätt att bygga ut och ersätta de enheterna, berättade Magnus Runesson, General Manager.

Delta Electronic bygger också modulära datacenter ”från scratch”. 

– Då kan vi designa varje modul efter kundens behov, förklarade han.

Christiane Ulriksen, COO Datacenter Forum, förklarade flytten av konferensen från Kistamässan till Älvsjömässan med att de ”har mer plats att växa här”. Foto: Simon Matthis 

Datorhall mitt i rummet 

Det har hänt mycket inom datacenterbranschen de senaste decennierna, framhöll han.

– För 25-30 år sedan byggde man datacenter i befintliga byggnader som gamla hus.

Det skulle inte vara möjligt idag för de nya så kallade hyperskaliga datacentren som måste ha plats för minst 5000 rack. 

En annan trend i branschen är ”podar”, som Magnus Runesson beskriver som ”en liten datorhall” i rummet. 

– Det är en liten låsbar, säkerhetsklassad datorhall som står mitt i rummet, berättade han.

POD (Performance Optimized Data Center) marknadsför Delta som den ideala lösningen för ”molntjänster, privata molninstallationer och företag som kräver skalbar och energieffektiv infrastruktur med minimal driftsättningstid”.