I augusti 2014 invigs Norrtälje kommuns nya efterlängtade badhus, som bland annat gör det möjligt att bedriva flera aktiviteter parallellt, exempelvis föreningsverksamhet, simskola, vattengymnastik och motionssimning för allmänheten. När badhuset står invigs har Norrtälje kommun, med drygt 60 000 invånare, tre inomhusbad och en utomhusbadanläggning.
Badhuset byggs på Södra berget, ett stenkast från centrala Norrtälje. Det blir en del av det idrottsområde som kommunen byggt upp där. Hittills omfattar området bland annat fotbollsplaner, ishall, idrottshall samt ett utomhusstadion med löparbanor. Simhallen kompletterar anläggningsutbudet på området, som syftar till att samla flera idrottsanläggningar på gångavstånd från centrala Norrtälje.
– Eftersom simhallar är energikrävande anläggningar satsar vi på värmepumpsystem som återvinner såväl varm luft som vatten. Det bidrar till en god driftsekonomi och blir en avsevärd förbättring jämfört med vår gamla simhall, som inte är utrustad med några värmeåtervinningssystem, säger Peter Elenfalk, fastighetschef i Norrtälje kommun.
I början av april fylls bassängerna med vatten, kommunen räknar med att det tar drygt två månader att trimma in de tekniska system som bland annat används till vattenrening och för att reglera vattentemperaturen.
– Vi har ett livaktigt föreningsliv i kommunen, det nya badhuset ger våra föreningar betydligt mer utrymme för sin verksamhet. På det gamla badhuset som invigdes 1958 tvingades vi ofta stänga badhuset för allmänheten när föreningarna hade träningstider, nu ökar tillgängligheten markant när båda målgrupperna kan besöka badhuset samtidigt. Vi ökar även tillgängligheten för rörelsehindrade. Bassängerna blir både bredare och fler till antalet, säger Peter Elenfalk.