En helt ny stadsdel kommer att växa fram i Jönköping de närmaste åren – nu påbörjas bygget av Etapp 1 av Munksjöstaden, när Tolust, Riksbyggen och Kommunal jobbar tillsammans för att förverkliga visionen om den nya stadsdelen. Etapp 1 omfattar 7 kvarter av totalt 17 kvarter på området. Byggnationen påbörjas första kvartalet 2015.
Tolust, Riksbyggen och Kommunal samarbetar i projektet i Etapp 1 av Munksjöstaden för att tillsammans skapa och erbjuda ett varierat utbud av bostadsrätter, hyresrätter, kommersiella lokaler och ytor för samhällsservice i centrala Jönköping.
Etapp 1 omfattar cirka 500 lägenheter (bostadsrätter och hyresrätter), 4 000 kvm handels- och serviceyta och 10 000 kvm kontor samt en förskola. Första inflyttningarna beräknas ske hösten 2016.
Munksjöstaden är en del av Munksjös fabriksområde, som öppnas upp och utvecklas till en helt ny stadsdel i Jönköping, i linje med Jönköpings kommuns Stadsbyggnadsvision 2.0 och Utbyggnadsstrategi 150 000 Invånare.
Munksjöstaden är den del av Munksjö industriområde i centrala Jönköping, som förvärvades av Tolust AB 2007. Tolust AB ägs gemensamt av Tosito och Lustgården.
Fakta om aktörerna i projektet Munksjöstaden Etapp 1:
Tolust AB är gemensamt ägt av Tosito och Lustgården. I Munksjöstaden Etapp 1 bygger Tolust bland annat 10 000 kvm kontor och förskola och cirka 150 lägenheter.
Riksbyggen bygger cirka 250 bostadsrätter i Etapp 1 av Munksjöstaden.
Kommunal bygger cirka 160 hyresrätter och cirka 4 000 kvm lokaler i Etapp 1 av Munksjöstaden.