Lindbäcks Bygg uppför en husfabrik i Piteå Hamn. Den nya fabriken tredubblar företagets produktionskapacitet. 150 nya jobb skapas.
– Det här är en viktig manifestation som visar att vi nu på allvar är i gång med vår nya etablering, säger Stefan Lindbäck, vd och fjärde generationen i familjeföretaget Lindbäcks Bygg, i ett pressmeddelande.
Fabriken förläggs i Piteå Hamn dels för att det underlättar för företagets logistik, samt en god uppbackning från kommunen. Företaget har sin nuvarande fabrik i Öjebyn utanför Piteå, som var vecka producerar 20 lägenheter.
– Det kommer att bli Europas modernaste husfabrik där vi vidareutvecklar vår industriella byggprocess och fokuserar på miljön och ekonomin, säger Stefan Lindbäck, i ett pressmeddelande.