Priserna på bostadsrätter i riket har gått ned något den senaste månaden. Villapriserna ligger på plus minus noll.
– Tittar man på månadsstatistiken har det inte hänt särskilt mycket. Men tittar man på de tre senaste månaderna har bostadsrätterna gått upp 4 procent och villapriserna ned 1 procent, säger Jeanette Gustafsdotter, vd på Mäklarsamfundet.
För hela landet har borättspriserna backat med 3 procent den senaste månaden. Men i centrala Stockholm har de stigit även under oktober, enligt siffrorna från Mäklarstatistik.
– Det är bra balans mellan utbud och efterfrågan i riket men utbudet när det gäller bostadsrätter är lägre i Stockholm än tidigare år, konstaterar Gustafsdotter.
Hon tolkar utvecklingen på bostadsmarknaden som att konsumenterna har blivit lugnade av Riksbankens senaste räntebesked, det vill säga att man inte kommer att höja reporäntan i den takt som tidigare aviserats.
Finansinspektionens nyligen införda bolånetak har ännu inte gett avtryck på marknaden.
– Det kanske är litet för tidigt. Men när jag pratar med bankerna säger de att de redan hade börjat med restriktivare bolånekrav vilket gjorde att konsumenterna var införstådda med att de kommer att behöva betala högre ränta och behöva amortera på ett blancolån.
Bostadsmarknaden verkar inte ha farit illa varken av bolånetak eller räntehöjning, menar Jeanette Gustafsdotter.
Maria Victorin/TT