Byggstart för nytt storkök på Elmia

Representanter från Jönköpings kommuns Fastighetsutveckling AB, Elmia AB, Blue Wall Construction AB och FC Gruppen AB som samarbetar i projektet om ett nytt storkök på Elmia i Jönköping. Det är en investering som stärker både kapacitet, matupplevelse och framtidens mötesplats. Pressbild: Elmia AB
Representanter från Jönköpings kommuns Fastighetsutveckling AB, Elmia AB, Blue Wall Construction AB och FC Gruppen AB som samarbetar i projektet om ett nytt storkök på Elmia i Jönköping. Det är en investering som stärker både kapacitet, matupplevelse och framtidens mötesplats. Pressbild: Elmia AB

Första spadtaget är taget för ett nytt storkök på Elmia i Jönköping. Köket får kapacitet att laga upp till 3 500 portioner per dag och byggs i anslutning till nya, moderna ytor för besökare.

Det nuvarande köket byggdes 1975 och har inte renoverats i någon större omfattning sedan 1990-talet. Under stora mässor och evenemang lagas idag upp till 13 000 portioner per dag, vilket har inneburit att köket använts till sin fulla kapacitet. Det nya köket var planerat redan före pandemin och genomförs nu i samarbete mellan fastighetsägaren Jönköpings kommuns Fastighetsutveckling AB (JKPG Fast) och hyresgästen Elmia AB.

Vi arbetar ständigt för att utveckla och optimera våra fastigheter utifrån kundens behov. Vi ser fram emot att gå in i nästa fas i projektet där vi tillsammans bygger ett nytt storkök som bättre tillgodoser Elmias verksamhet och behov, säger Nedo Sever, platschef på Jönköpings kommuns Fastighetsutveckling AB.

Det nya köket byggs i tre våningsplan för att förbättra logistik och ljusinsläpp. Ett nytt förråd på cirka 400 kvadratmeter uppförs i direkt anslutning till fastigheten. Med den nya kapaciteten, som ökar från 1 500 till 3 500 portioner per dag, skapas möjligheter för Elmia att hantera fler gäster och för restauratören FC Gruppen att erbjuda ett varierat utbud.

Matupplevelsen har fått en mer central roll i den totala upplevelsen av ett mässbesök. Med den här investeringen får vi, förutom större kapacitet, bättre möjlighet till ett bredare matutbud och därtill en god arbetsmiljö för vår restauratör. Det här är viktigt för Elmis fortsatta utveckling och ger en grund för att varje år kunna möta kring en halv miljon besökares förväntningar, säger Anna-Karin Zinnerfors, vd på Elmia AB.

Det nya köket på Elmia kommer ge oss möjligheten att bredda vårt matutbud ytterligare till anläggningens besökare. Vi får möjlighet att kunna laga lokalproducerad mat till såväl konserthuset som till kongresser och mässor parallellt med varandra. I och med bättre samverkan mellan de olika avdelningarna i köket kommer vi också minimera matsvinn och energieffektivisera, säger William Axelsson, vd på FC Gruppen AB.

Blue Wall Construction AB är totalentreprenör för bygget, som planeras genomföras utan att påverka Elmias verksamhet.

Vi ser fram emot att jobba tillsammans med Elmia och JKPG Fast i det här spännande projektet. Som lokal aktör är det alltid roligt att få bidra till utvecklingen av viktiga mötesplatser som Elmia, säger Simon Danell, arbetschef på Blue Wall Construction AB.

Byggprojektet beräknas vara klart hösten 2026.