Under perioden maj till juli godkändes fler än 10 000 rot-avdrag i 17 av landets 21 län, enligt statistik från Skatteverket. Stockholm, Västra Götaland och Skåne stod för flest avdragsköp.
– Många hushåll har ett relativt högt privatsparande och är beredda att investera om incitamenten är rätt, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
Totalt beviljades drygt 475 000 rot-avdrag under perioden, varav cirka 255 000 i de tre storstadslänen. Nästan 114 000 av dessa gick till hushåll i Stockholm.
– Vi behöver få i gång bygginvesteringarna i storstadsregionerna för att skapa ökad tillväxt och framtidstro, säger Catharina Elmsäter-Svärd.
I 17 av 21 län passerade antalet godkända rot-avdrag 10 000 under perioden.
– Det visar att höjningen av rot-avdraget gör skillnad och stöttar lokalt företagande över hela landet, säger Catharina Elmsäter-Svärd.
Rot-avdraget höjdes i maj från 30 till 50 procent av arbetskostnaden för att stötta byggsektorn. Det genomsnittliga beloppet för ett godkänt avdrag var cirka 11 000 kronor.