Regeringen lägger fram bostadssatsning

Foto: Christer Wiik
Foto: Christer Wiik

Regeringen anser att byggandet under många år har legat på en alldeles för låg nivå, vilket gör att det idag råder en stor bostadsbrist. Regeringen avser därför att föreslå investeringar på 5,5 miljarder kronor på fler bostäder, snabbare byggande och bättre boende.

Regeringen inför ett investeringsstöd för byggande av klimatsmarta hyresrätter med rimliga hyror. Stödet ligger på 1,9 miljarder för år 2016 och ökar de nästkommande åren upp till 3,2 miljarder år 2018. Investeringsstödet är som störst för små, energieffektiva lägenheter. För att ge särskild stimulans för studentbostäder avser regeringen att föreslå ytterligare 300 miljoner kronor till snabbt uppförda studentbostäder för 2016.

Regeringen introducerar även en byggbonus till kommuner som genom ett ökat byggande bidrar till att minska bostadsbristen. Under 2016 omfattar byggbonusen totalt 1,85 miljarder kronor.

För att öka bostadsbyggandet måste mer mark göras tillgänglig för bostadsbyggande. Regeringen avser därför att föreslå ytterligare 300 miljoner på marksanering. För att ta del av stödet måste kommunen använda den sanerade marken för bostadsbyggande.

Regeringen ser också att det finns många flerfamiljshus som är i stort behov av upprustning och energieffektivisering. I många bostadsområden finns också ett behov av en förbättrad utemiljö.

Därför avser regeringen att föreslå en miljard kronor till upprustning och insatser för levande stadsmiljöer. För att säkerställa rimliga hyresnivåer kommer en del av stödet gå till att begränsa hyreshöjningar för de boende. Genom denna miljardsatsning vill man skapa ett bättre boende där det finns behov och samtidigt göra stora miljövinster i form av minskad energianvändning.