Victoria Parks tredje etapp slutsåld

Foto: Victoria Park
Foto: Victoria Park
Peter Strand, vd för Victoria Park. Foto: Victoria Park
Peter Strand, vd för Victoria Park. Foto: Victoria Park

Victoria Parks tredje etapp, Brf Bersån, är slutsåld före tidsplan och inflyttning sker under andra kvartalet 2016. Victoria Park har därför startat försäljningen av fjärde och sista etappen, Brf Pergolan, avseende 64 nya lägenheter på livsstilsboendet vid Limhamns kalkbrott i Malmö.

– Försäljningen av den tredje etappen har gått snabbare än plan, vilket givetvis är glädjande. Vi har sedan tidigare byggt och sålt 200 lägenheter. Vi ser nu fram emot försäljningen av den fjärde och sista etappen som innebär att vi når den kritiska massa som krävs för att tillhandahålla ett attraktivt och kostnadseffektivt servicekoncept. Därefter kan vi fullt ut fokusera på vårt bostadsbestånd av hyresrätter, vilket är vår kärnverksamhet, säger Peter Strand, vd för Victoria Park.

Den totala resultateffekten från den tredje etappen uppgår till omkring 35 miljoner kronor, vilket avräknas i samband med färdigställandet under andra kvartalet 2016. 

Efterfrågan på lägenheterna i den fjärde etappen har varit stor och 22 stycken reserverades redan första försäljningsveckan. Under förutsättning att alla 64 lägenheter säljs enligt plan bedöms resultateffekten av projektet uppgå till omkring 42 miljoner kronor, vilket avräknas i samband med färdigställandet som beräknas ske under 2017.