För närvarande genomgår Finlands tredje största stad, Tammerfors, ett påtagligt arkitektoniskt lyft. Flera strandnära bostadsområden med hisnande utsikt har byggts och en gammal fabriksbyggnad har omvandlats till exklusiv galleria med flera museer och restauranger. Kronan på verket blir en multifunktionsarena, omgiven av spektakulära höghus, som ska byggas i centrum. Arkitekt är amerikanen Daniel Libeskind, som fick bakläxa på sitt förslag för Ground zero, platsen för terrorattacken i New York den elfte september 2001.
Tammerfors, som har drygt 213 000 invånare, är den största inlandsstaden i Norden. Invånarantalet i tätorten Tammerfors uppgår till knappt 300 000. Trots ett attraktivt läge på en smal landtunga mellan två stora sjöar betraktades arbetar- och industristaden Tammerfors länge som arkitektoniskt slätstruken.
Nu får staden en modern multifunktionsarena, ritad av Daniel Libeskind, som också ligger bakom de särpräglade höghusen som ska omgärda arenan, och som kommer att ge Tammerfors stadskärna en ny profil.
Staden byggdes upp kring forsen Tammerkoski. Här byggde James Finlayson, i början på artonhundratalet, Nordens största textilfabrik. Den hade avgörande betydelse för Tammerfors utveckling till industristad.
Stadskärnan präglas av forsen samt industribyggnaderna i tegel, vattenkraftverken och de gröna parkerna längs stränderna. Det råder en bred enighet om värdet av att bevara de industribyggnader som är centrala i stadsbilden.
Det är framför allt i tre stadsdelar där en mängd nya moderna bostadshus har byggts, varav ett par direkt vid vattnet. Samtliga hus har stora inglasade balkonger med sjöutsikt och egen hamn för fritidsbåtar.
De flesta städer vill ha ett eget landmärke, helst ritat av en välkänd stjärnarkitekt. I Tammerfors är den nya arenan tänkt att bli en symbol för den framgångsrika postindustriella staden.
Under ishockeymatcher kommer arenan att ha en kapacitet för ungefär 11 000 åskådare och under konserter upp till 14 000. Arenan har 50 loger samt drygt 700 parkeringsplatser.
Det ganska ringa antalet parkeringsplatser indikerar att det är meningen att man bör komma till arenan med allmänna kommunikationsmedel, vilket är både praktiskt och ekologiskt då arenan är placerad mitt i centrum vid järnvägsstationen.
Enligt branschens förståsigpåare kommer komplexet att klart överglänsa den nuvarande nationalarenan i Helsingfors, även om den rymmer färre åskådarplatser.
Fakta
Tammerfors Centralarena i ett nötskal
Ägare: Tammerfors Centralarenans Fastighets Ab
Operatör: Tammerfors Centralarena Ab
Byggnadskostnader: Arenan 124 miljoner euro
Parkeringsplatser: 500 + 200 stycken
Byggnaden blir klar: år 2015
Restaurangplatser: 2 500 fasta platser, 7 000 snabbmatsplatser
Affärslokaler: 2500 kvadratmeter
Besökare årligen: 680 000