Skanska har sedan tidigare ett hyreskontrakt med det norskägda familjeföretaget Reinertsen som nu utökar sin yta med ytterligare 665 kvadratmeter till totalt cirka 5 900 kvadratmeter. Tillträde till den tillkommande arean sker i december 2013.
Kontorshuset på Kilsgatan 4 färdigställs under den här månaden och Reinertsen har redan flyttat in i sina lokaler de tecknat avtal för tidigare. Reinertsen är teknikkonsulter inom områdena infrastruktur, samhällsplanering, energi, miljö, bygg, industri, olja och gas.
Genom ny- och tillbyggnationen omfattar huset nu totalt cirka 17 000 kvadratmeter. Det blir Skanskas andra miljöprofilerade kontorshus i Göteborg, med ett flertal miljöfördelar såsom solceller som minskar nettoförbrukningen av el i huset. Läget gör att det är perfekt för pendlare med gångavstånd till Centralstationen och Nils Ericsons bussterminal.
Kv Tennet är precertifierat enligt LEED.