Världsledande arkitekter samlades i GöteborgIdag samlades för första gången de arkitektteam som har gått vidare tillfinalen i tävlingen om att få rita Karlavagnstornet, huset som kan bli nordenshögsta byggnad.– Vi har länge förespråkat höga byggnader i Sverige och är väldigt glada attvara en del av tävlingen, säger Gert Wingårdh när han presenterar sitt teamunder startmötet.!Arkitekttävlingen om Göteborgs nya skyskrapa gick idag in i nästa fas. Nu inledsarbetet för de fem finalister som valts ut bland de 58 team som ursprungligendeltog.– Det är väldigt mycket kompetens samlad här idag och jag ser framför mig att vikommer att få minst två förslag som kommer att vara riktigt bra, sägerstadsarkitekten Björn Siesjö.!De fem finalistteamen som samlades var Ian Simpson Architects, ManuelleGautrand Architects – Equator, SOM - Entasis, Wingårdhs Arkitektkontor och ZahaHadid Architects. Teamen fick en runtur av den aktuella tomten, en presentation avjuryn och övriga medverkande samt en möjlighet att presentera sig och sinaarbetslag.!Representanter från arkitektkontoret Zaha-Hadid var med och tävlade om att få ritaden nya Hisingsbron och nu är de återigen aktuella i en tävling om att få utforma ettav stadens framtida landmärken.– Vi har samlat både internationell och lokal expertis med olika specialiteter inomarkitektur och ingenjörskonst för det här högprofilprojektet i Göteborg.Förhoppningsvis kommer vi tillsammans att kunna höja stadens profil, säger CraigKiner, från Zaha-Hadid.!I nästa steg får varje finalist 500 000 kronor för att utforma förslagen. Bidragenlämnas in anonymt senast den 13 maj och vinnaren kommer att tillkännages den 18juni.– Den här tävlingen kommer att höja ribban för arkitekturen i staden, sägerstadsarkitekt Björn Siesjö.!
I Göteborgs samlades för första gången de arkitektteam som har gått vidare till finalen i tävlingen om att få rita Karlavagnstornet, huset som kan bli Nordens högsta byggnad.
– Vi har länge förespråkat höga byggnader i Sverige och är väldigt glada att vara en del av tävlingen, sade Gert Wingårdh när han presenterade sitt team under startmötet. Arkitekttävlingen om Göteborgs nya skyskrapa gick idag in i nästa fas. Nu inledsarbetet för de fem finalister som valts ut bland de 58 team som ursprungligen deltog.
– Det är väldigt mycket kompetens samlad här idag och jag ser framför mig att vikommer att få minst två förslag som kommer att vara riktigt bra, sade stadsarkitekten Björn Siesjö.
De fem finalistteamen som samlades var Ian Simpson Architects, ManuelleGautrand Architects – Equator, SOM - Entasis, Wingårdhs Arkitektkontor och Zaha Hadid Architects. Teamen fick en rundtur på den aktuella tomten, en presentation av juryn och övriga medverkande samt en möjlighet att presentera sig och sina arbetslag. Representanter från arkitektkontoret Zaha-Hadid var med och tävlade om att få rita den nya Hisingsbron och nu är de återigen aktuella i en tävling om att få utforma ett av stadens framtida landmärken.
– Vi har samlat både internationell och lokal expertis med olika specialiteter inom arkitektur och ingenjörskonst för det här högprofilprojektet i Göteborg. Förhoppningsvis kommer vi tillsammans att kunna höja stadens profil, säger Craig Kiner, från Zaha-Hadid.
I nästa steg får varje finalist 500 000 kronor för att utforma förslagen. Bidragen lämnas in anonymt senast den 13 maj och vinnaren kommer att tillkännages den 18 juni.
– Den här tävlingen kommer att höja ribban för arkitekturen i staden, säger stadsarkitekt Björn Siesjö.