NCC bygger seniorlägenheter i Lund

Foto: NCC
Foto: NCC
NCC Construction Sverige bygger 26 seniorlägenheter i centrala Lund vid Södertull. De uppförs i ett femvåningshus med tegelfasad och källare på en liten tomt på Helgeandsgatan. Efterfrågan på kommunala seniorlägenheter i Lund är stor. Uppdragsgivare är LKF, Lunds Kommuns Fastighets AB och ordern är värd 29 miljoner kronor.

Under senare år har NCC byggt nytt för LKF kring Karhögs torg, bland annat seniorlägenheter i ett 13-våningshus. Just nu bygger NCC ett nytt äldreboende inom S:t Lars området åt LKF. Nu sluts kvarteret Gernandtska Lyckan då den sista tomtytan bebyggs.
– Varje jobb är unikt och i detta projekt krävs noggrann planering av leveranser och bra logistik eftersom huset byggs på en trång tomt, säger Torsten Erlandsson, affärschef, NCC Construction, region Syd.

De 26 lägenheterna byggs i första hand som tvåor men det blir även några ettor och treor. Huset anpassas i hög grad till funktionsnedsättningar med bland annat hiss, breda dörrar, låga fönster och rymliga badrum. Fastigheten har en grön innergård med planteringar och träd.
– Vi räknar med att de första boende kan flytta in i januari 2012, säger Marie Enmark, projektledare, LKF i Lund.

Projektering påbörjas i augusti 2010 och byggstart beräknas ske under december 2010. Arbetet beräknas klar i december 2011. Ett tiotal NCC-anställda sysselsätts i projektet.