Peab har tecknat avtal med Vasakronan om att projektera system- och bygghandlingar för ett nytt kvarter i Uppsala. Projektet, som fått namnet Hjärta, ska omfatta hotell, kontor och restaurangverksamhet och byggs i den nya stadsdelen Södra city.
Hjärta planeras omfatta cirka 20 000 kvadratmeter fördelat på två byggnader. Den ena kommer att innehålla cirka 10 600 kvadratmeter hotell och den andra 7 500 kvadratmeter kontor. Byggnaderna får en gemensam bottenvåning med entré och lobby. Hotellet ska omfatta åtta våningar med ungefär 236 rum och drivas av Scandic.
Projekteringsarbetet för system- och bygghandlingar inleds omgående och under sommaren genomförs förberedande markarbeten. Byggstart planeras till hösten 2025, under förutsättning att bygglovet beviljas och vinner laga kraft.
– Vi är väldigt stolta över att få påbörja projekteringsarbetet för Uppsalas nya sociala nav. Det här är ett stort projekt där Vasakronan också har höga ambitioner vad gäller miljö- och klimatpåverkan. Projektet ska inte bara möta dagens, utan även morgondagens miljökrav. Därför känns det extra bra att vi som entreprenör är involverade tidigt och kan påverka materialval och produktionsmetoder redan i projekteringsarbetet, säger Fredrik Jihammar, regionchef Peab.
Fastigheten ska miljöcertifieras enligt LEED med målsättningen att nå nivå Platina. Bland annat planeras återbruk av bjälklagselement i hotellbyggnaden och en hybridstomme i kontorsfastigheten där trä kombineras med klimatförbättrad betong, vilket ska minska klimatpåverkan i tillverkningen jämfört med traditionell betong.
Inflyttning planeras till första halvåret 2028.