Bygglov har beviljats för Umami Park i Hallonbergen i Sundbyberg. Med det startar förberedelsearbetet för byggnationen av första etappen med 147 hyresrätter och kommersiella ytor i bottenvåningarna för restauranger och handel. År 2019 beräknas de första hyresgästerna kunna flytta in.
– Vi är glada över att nu vara igång och ordentligt påbörja arbetet med den första etappen i Umami Park med 147 lägenheter och viktiga kommersiella ytor. Under en tioårsperiod framöver kommer vi här att utveckla ett nytt inspirerande område med ett brett utbud av bostäder, affärer, restauranger, mötesplatser och öppna ytor, säger Mathias Aronsson, vice vd med ansvar för region Stockholm/Uppsala i ett pressmeddelande.
Totalt sett planeras för cirka 900 nya lägenheter som kompletteras med affärslokaler och mötesplatser i det nya området. Just nu pågår förberedande arbete i etableringen i första etappen inför de större byggmomenten snart tar vid och är i full gång.