Vasakronan säljer tomträtten Rotterdam 1, i Värtahamnen, till Djurgårdsstadens Fastigheter. Försäljningen sker i bolagsform till ett underliggande värde om 395 miljoner.
Byggnaden uppfördes 1998 och specialanpassades då till stora delar för SVT Drama, som sedan dess bedrivit studioverksamhet i fastigheten.
Fastigheten omfattar 20 750 kvadratmeter och SVT är med sin studioverksamhet och tillhörande verkstäder den största hyresgästen. Utöver SVT hyr även Procter & Gamble Sverige AB och Medieinstitutet kontorslokaler i byggnaden.
- Vasakronans strategi är främst att äga, förvalta och utveckla centralt belägna kontors- och handelsfastigheter. Den här fastigheten är till stor del anpassad för en helt annan typ av verksamhet och därför väljer vi att sälja, säger Fredrik Wirdenius, vd Vasakronan i ett pressmeddelande..
Djurgårdsstadens Fastigheter tillträder fastigheten den 1 juli 2014.