Tengbom, Tumba, Tennis och Tomater

Byggnaden är uppdelad i flera volymer och de olika verksamheterna kommer att kunna skylta. Bild: Tengbom
Byggnaden är uppdelad i flera volymer och de olika verksamheterna kommer att kunna skylta. Bild: Tengbom

Coop Fastigheter har gett Tengbom arkitekter uppdrag att fram ett koncept som kombinerar matbutik med tennishall och gym. Byggnaden ligger i centrala Tumba och beräknas bli klar hösten 2016.  

Coop Fastigheter ska bygga på den gamla ABC-tomten i Tumba. Detaljplaneförslaget baseras på Tengboms skiss med en Coopbutik, lokaler för gym samt en tennishall ovanpå. Hallen har fyra av tennisförbundet godkända tennisbanor och två banor för den snabba, allt populärare sporten padeltennis. Byggnaden får en form med skarpskurna, ljusa volymer. Den tredelade fasaden mot Huddingevägen bryter ned skalan och ger möjlighet att skylta med verksamhetsinnehåll i stora glaspartier. Mötesplatser skapas också för möjlighet till läxläsning, umgänge och avkoppling. En balkong längs med hela tennishallen ger god överblick.

Pionjärprojekt
- Det här är ett pionjärprojekt för oss och det är väldigt roligt att vara med och skapa det här konceptet. Målet med vår utformning är att tillföra liv och en värdig stadsmässighet på platsen, och att låta byggnaden ge uttryck för den aktivitet och livfullhet som den innehåller, säger Johan Nylind, ansvarig arkitekt på Tengbom. Tengboms inredningsarkitekter, som tidigare även ritat den nyligen ombyggda och uppmärksammade SALK-hallens lokaler, ansvarar även i detta projekt för inredning av tennishallen.  

Detaljplanen beräknas träda i kraft kring årsskiftet 2014/15. Projekteringen påbörjades i augusti och byggnaden beräknas stå klar hösten 2016.  

 

Fakta
Nytt Koncept med kombination av Livsmedelsbutik, gym, tennis och padel
Byggherre Coop Fastigheter AB
Arkitekt: Tengbom genom Johan Nylind