MAX IV färdigbyggt

Foto: Lunds universitet
Foto: Lunds universitet

Vid en ceremoni på måndagen överlämnade Ulrika Hallengren, vd för Fastighets AB ML4 en symbolisk nyckel till synkrotronljusanläggningen MAX IV i Lund till rektorn vid Lunds universitet, Torbjörn von Schantz och till direktören vid MAX IV-laboratoriet, Christoph Quitmann.

I och med detta är byggnaderna för Sveriges största forskningsinfrastrukturprojekt färdigställda. Slutinstallation och driftsättning av acceleratorn och de första strålrören återstår och den 21 juni 2016 invigs anläggningen. 

– Det är en fantastisk känsla att stå här idag, säger Christoph Quitmann. Vi har en bra bit kvar innan acceleratorn är installerad och alla strålrör är på plats men med den byggnad vi nu tar över, klar före utsatt tid, i linje med specifikationerna och under budget, är förutsättningarna de allra bästa.

– Jag ser fram emot att, tillsammans med alla medarbetare på MAX IV-laboratoriet, få välkomna forskarna om ett drygt år då vi inviger denna världsledande synkrotronljusanläggning här i Lund.