Transaktionsaktiviteten för fastigheter utanför citylägen ökade under 2013 samtidigt som direktavkastningskraven för fastigheter i innerstads- och närförortslägen sjönk. Totalt minskade transaktionsvolymen.
Det skriver fastighetskonsulten Newsec, som beräknar transaktionsvolymen på den svenska fastighetsmarknaden till närmare 91 miljarder kronor under fjolåret - avseende transaktioner över 100 miljoner kronor (107). I och med att en betydande del av transaktionerna skedde utanför bästa läge ökade antalet transaktioner till 199 stycken (192).
"Ökad riskvilja hos investerarna, bättre tillgång till finansiering och lägre vakansrisk har gjort fastigheter utanför bästa läge till vinnare på marknaden. Trots att avkastningen för andra tillgångsslag, som aktier och obligationer, har förbättrats markant på senare tid ger fastigheter fortfarande en attraktiv riskjusterad avkastning", säger Arvid Lindqvist, chefekonom Newsec, i pressmeddelandet.
Endast en handfull affärer har ägt rum i bästa läge i de tre storstäderna, varav de flesta i Göteborg. Den enda större kontorstransaktionen i Stockholm CBD (Central Business District) under året var AMF som köpte kvarteret Jericho 34 i centrala Stockholm av Allianz för cirka 1,6 miljarder kronor.
Trots att utländska investerare gjorde att antal betydande investeringar under 2013, speciellt inom kontors- och handelssegmenten, var den totala andelen utländska investeringar kvar på historiskt låga 14 procent.
(Nyhetsbyrån Direkt)