NCC säljer fastighet i Helsingfors

Foto: Voitto Niemelä
Foto: Voitto Niemelä

NCC Property Development har sålt den fjärde och sista fasen av Falcon Business Park utanför Helsingfors. Köpare är fastighetsfonden Aberdeen Property Fund I Sicav-Fis och köpeskillingen uppgår till 213 miljoner kronor. Försäljningen kommer att ha en positiv inverkan på NCCs resultat i det tredje kvartalet 2011.

I Aberdeens fastighetsportfölj ingår sedan tidigare tre fastigheter belägna i Falcon Business Park. Den fjärde och sista kontorsbyggnaden, med namnet Falcon Gentti, har nu sålts till Aberdeen. Falcon Gentti är helt uthyrd till Aaltouniversitetet.

Byggnaden, som är under uppförande, byggs enligt den finska A-energiklassen.

Universitetet kommer att hyra hela huset på totalt 6 900 kvadratmeter. En parkering med plats för 190 bilar kommer också att anläggas i anslutning till byggnaden.

Aaltouniversitetet, som har utbildningar inom teknik, ekonomi, design och konst, flyttar in i de nya lokalerna under juli månad 2011.