Machoindex 2025: Varannan byggchef ser tecken på machokultur

Det blir allt vanligare i byggbranschen att prioritera karriär framför familje- och privatliv. Foto: Juliana Wiklund
Det blir allt vanligare i byggbranschen att prioritera karriär framför familje- och privatliv. Foto: Juliana Wiklund

Allt fler inom samhällsbyggnadsbranschen prioriterar arbete framför privat- och familjeliv. Samtidigt minskar andelen som hör diskriminerande skämt på arbetsplatsen. Det framgår av Machoindex 2025, som idag presenteras av Byggcheferna.

För femte året i rad publicerar Byggcheferna Machoindex, som mäter upplevd machokultur i samhällsbyggnadssektorn. Årets resultat visar en ökning till 50 procent, vilket är en procentenhet högre än föregående år och den högsta nivån sedan mätningarna inleddes 2020.

Machoindex är inte en dom, det är ett verktyg. Det pekar ut vilka normer vi måste prata mer om och förändra. Resultatet i år visar att vi inte kan luta oss tillbaka. Vi har fortfarande en kultur där närvaro ofta förväxlas med prestation, och där ledighet betraktas med misstänksamhet, säger Jeanet Corvinius, ordförande i Byggcheferna.

Några av rapportens resultat:

  • Varannan chef upplever machokultur i någon form.
  • 10 procent anser att familjeliv inte bör hindra karriären, en ökning från 6 procent år 2020. Inkluderas de som instämmer delvis är andelen 28 procent.
  • Andelen som tycker att några dagars ledighet ogillas har ökat från 2 till 8 procent på fem år. Med de som instämmer delvis inräknade är andelen 21 procent.
  • Diskriminerande skämt förekommer fortfarande, främst om kvinnor, även om de blivit färre.
  • Yngre och kvinnliga chefer rapporterar i större utsträckning förekomst av machokultur jämfört med andra grupper. Exempelvis uppger 14 procent av kvinnliga chefer att påståendet “För att lyckas är det viktigt att inte låta familjelivet stå i vägen för arbetet” stämmer på deras arbetsplats. Det är en fördubbling sedan 2020.