NCC:s rörelseresultat blev 1.334 miljoner kronor i det fjärde kvartalet (1.140), att jämföra med förväntade 1.214 miljoner kronor, enligt SME Direkt.
Nettoomsättningen blev 19.069 miljoner kronor (18.119). Snittprognosen låg där
på 18.866 miljoner kronor.
Utdelningen föreslås bli 10:00 kronor per aktie (10:00), att jämföra med förväntade 10:22 kronor.
NCC:s redovisning och SME Direkts insamling av prognoser är i enlighet med redovisningsprincipen Ifric 15.
NCC:s orderstock för byggverksamheten var något lägre vid årets slut än föregående år, vilket tillsammans med marknadsutsikterna begränsar tillväxtmöjligheterna 2013.
Det skriver vd Peter Wågström i bokslutsrapporten.
"Min syn på marknaderna har inte förändrats under fjärde kvartalet och jag bedömer att inledningen på 2013 blir svag på den nordiska byggmarknaden, men att bygginvesteringarna för helåret kommer att vara i nivå med 2012 eller öka något. Den norska byggmarknaden väntas ha den starkaste tillväxten, medan tillväxten sannolikt blir svagare på övriga marknader", skriver vd Peter Wågström.
(Nyhetsbyrån Direkt)