Miljöanpassade hus byggs vid Friends Arena

I bottenvåningen på hus A finns utrymme för butiker och restauranger, vilket tillför en viss dynamik i miljön. Bild: Thorbjörnsson+Edgren Arkitektkontor, White Arkitekter
I bottenvåningen på hus A finns utrymme för butiker och restauranger, vilket tillför en viss dynamik i miljön. Bild: Thorbjörnsson+Edgren Arkitektkontor, White Arkitekter
Byggstart för hus B ägde rum sommaren 2012 med beräknad inflyttning 2014. Bild: Thorbjörnsson+Edgren Arkitektkontor, White Arkitekter
Byggstart för hus B ägde rum sommaren 2012 med beräknad inflyttning 2014. Bild: Thorbjörnsson+Edgren Arkitektkontor, White Arkitekter

I anslutning till Friends Arena i Solna satsar Fabege på att förädla och bygga ut kvarteret Uarda 1. Kvarterets befintliga huskropp, som byggdes på 1980-talet, utökas med tre våningar och två nya kontorshus byggs mot Dalvägen.

Tillsammans omringar de gamla och nya fastigheterna en innergård. På innegården till hus A byggs en tornbyggnad som blir ett landmärke för Arenastaden. Hus A, som är ett renoverat och tillbyggt kontorshus, påbörjades hösten 2011 och är helt inflyttat till årsskiftet 2012/2013. Byggstart för hus B ägde rum sommaren 2012 med beräknad inflyttning 2014. Byggstartsdatumet för hus C är ännu inte bestämt, fastighetsägaren och byggherren Fabege planerar att inleda arbetet med det tredje kontorshuset så snart presumtiva hyresgäster indikerat intresse för lokalerna.

Närvarostyrd belysning

– I bottenvåningen på hus A finns utrymme för butiker och restauranger, vilket tillför en viss dynamik i miljön. Bland de kontrakterade hyresgästerna finns Svenska Fotbollförbundet och Carlsberg och Svea Ekonomi, säger Henrik Nyberg, ansvarig projektchef på Fabege.

Hus A och B kommer att nå nivå ”Silver” respektive ”guld” enligt klassificeringen Miljöbyggnad, men kommer nå upp till nivå "Guld" ur energisynpunkt. Hus C kommer däremot att miljöcertifieras enligt Breeam. De tre kontorsfastigheterna förses med energieffektiva fläktar, värmeåtervinning i ventilationsluft, utvändiga solskydd med automatisk styrning, lufttäta fasader och belysning som styrs via närvaro och dagsljus.

Olika arkitekter skapar variation
Fasaden på hus A har en fasad vars ljusa glaserade keramiska plattor reflekterar solljuset. Byggnadens interiör präglas av skandinavisk modernism. Hus B är utformad som bokstaven H och förses med flera inglasade ljusgårdar. Mitt i huset finns ”kristallen”, där reception, mötesytor, café och utbildningslokaler samlas.

– Vi har valt att låta White Arkitekter stå för utformningen av hus A och C, medan Thorbjörnsson+Edgren Arkitektkontor står för utformningen av hus B. För att åstadkomma ytterligare variation har huskropparna och dess fasader olika utformning. Hus A är ett skärmtegelhus i en blågrå nyans, medan hus B har en flerfärgad fasad, säger Henrik Nyberg.