Mässorna Scanbygg och Byggmaskiner har avslutats för den här gången. En medveten marknadsföring resulterade i ett ökat antal besökare. Seminarier, konferenser och en satsning mot energieffektivt byggande kompletterade utställningen.
De två mässorna Scanbygg och Byggmaskiner lockade sammanlagt 12 523 besökare.
Ola Lundqvist är projektledare för Scanbygg och berättar att organisatörerna lagt mycket kraft på marknadsföring inför årets mässa. Något som han tycker har gett utdelning.
– Det är de bästa besökarsiffrorna på länge, sa han.
När Scanbygg och Byggmaskiner arrangerades för två år sedan kom totalt 9 891 besökare så årets siffror är en ökning med nästan 3 000 personer.
Något som Ola Lundqvist tror kan ha bidragit till den ökande besökarstatistiken är satsningen Energy Fusion, en föreläsningsserie med inriktning mot hållbart byggande som pågick under mässans alla dagar.
– Jag tror att Energy Fusion haft runt 300 besökare under veckan, det är vi mycket nöjda med, sa Ola Lundqvist.
I anslutning till Scanbygg hölls även ett par heldagskonferenser. Den 9 mars arrangerades Trästadsriksdagen av Sveriges Träbyggnadskansli och den 11 mar arrangerade Open BIM en dag med titeln ”Effektivisering med virtuellt byggande och BIM”
Trästadsriksdagen, som inleddes av bostadsminister Stefan Attefall, fokuserade på träets möjligheter för effektivt och klimatsmart byggande. Open BIM visade konkreta exempel på hur BIM, byggnadsinformationsmodeller, kan tillämpas inom hus- och anläggningsbyggnad.
Ett längre reportage om Scanbygg finns att läsa i kommande nummer av Aktuella Byggen!