Söderkaj är ett gammalt industri- och varvsområde med angränsande villatomter i hjärtat av Halmstad, som kommunen bestämde att omvandla till bostadsområde. I början av 2012 levererade HSB sjuttionio lägenheter fördelade på tre flerfamiljshus samt åtta radhus i anslutning till dessa.
Förädlingen av Söderkaj innebär en lång process som kommer att sträcka sig flera år framåt i tiden. Att ändra detaljplanen över det aktuella området har stött på en del komplikationer, men HSB kunde slutligen andas ut med tillstånd för ytterligare sex flerfamiljshus. Planeringen är uppdelad i etapper och den första etappen avslutades i våras. De tre flerfamiljshusen med putsade fasader är uppförda på den gamla Matadorfabrikens tomt och binds samman av öppna gårdar mot ån Nissan. Intresset för lägenheterna var stort och de såldes på ett tidigt stadium med inflyttning under första kvartalet 2012.
Boytan spänner mellan fyrtiofem kvadratmeter för ett rum och kök och hundrafemtiosju för den största taklägenheten. Rumshöjden i taklägenheterna varierar men uppgår som mest till drygt fyra meter. Höjden är två meter och sextio centimeter i övriga lägenheter. Bostadsrättsföreningen disponerar också över parkeringsplatser under jord, en gästlägenhet samt en gemensam lokal. På en intilliggande tomt har åtta tvåvånings radhus byggts med putsade fasader, vilka har inslag av träelement.
Energisnåla byggnader
- Det rör sig om energisnåla byggnader vars lägenheter präglas av öppna planlösningar, berättar Louise Bårdén-Jelander som är försäljningsansvarig. Kunderna kunde göra individuella val av specifika inredningsdetaljer och vi gav dem också möjlighet till inglasning av balkongerna i söderläge.
Vid Prins Bertils stig som löper längs vattenlinjen planerar kommunen ett rekreationsområde med båtplatser. Lite längre bort, vid Halmstads hamn och Västra stranden, mynnar Nissan ut i havet. Omgivningen präglas av marina inslag och anses vara ett av Halmstads attraktivaste områden.