Malmö Stad har valt ut Juul Frost Arkitekter som ett av två arkitektkontor i det fortsatta arbetet med utvecklingen av stadsdelen Hyllies framtida expansion söderut. Hyllie ligger fyra kilometer från Öresundsbron.
I Hyllie pågår en utveckling med bland annat Hyllie Station, Malmö Arena och Emporia shoppingcentrum som senaste och kommande nytillskott. Hyllie ska bli en mötesplats för hela Öresundsregionen.
Juul Frost föreslår att Hyllie söderut transformeras till Landskapsstaden som är en hybrid mellan ett hållbart och levande landskaps-, bostads- och kulturområde. Landskapsstaden tar sin utgångspunkt i landskapet som strukturerande element och ska förena den traditionella stadskärnan med den upplösta förstaden på ett nytt sätt. Boendeformer, funktioner och livsformer ska blandad och målsättningen är att göra Hyllies utbredning söderut till ett attraktivt område för dem som vill ha storstadens kvaliteter i närmiljön samtidigt som de söker rekreativa möjligheter.
– För att framtidssäkra Hyllies expansion söderut i en hållbar, social, ekonomisk och kulturell bemärkelse använder vi värdebaserad potentialplanläggning som verktyg. Utgångspunkten är en tvärvetenskaplig approach som tar avstamp i fyra kategorier: stad, rum, livsformning och kropp. Sammantagna representerar de en horisontell approach som i motsats till traditionella stadsutvecklingsstrategier går på tvärs skalamässigt. Genom att arbeta med fyra tvärgående kategorier säkerställer vi att landskapsstaden utvecklas i samspel med det levda livet, säger Helle Juul, partner på Juul Frost Arkitekter i ett pressmeddelande.
Den pågående vidarebearbetningen utgör den andra fasen i ett uppdrag som Juul Frost Arkitekter tillsammans med trafikrådgivaren Via Trafik samt John Pløger, lektor vid Roskilde Universitet prekvalificerades till 2008. Team Juul Frost Arkitekter och svenska (nod)C-O-M-B-I-N-E utsågs till att vidarebearbeta sina respektive förslag. Under de närmaste månaderna kommer ett arbete upplagt kring en serie workshops att fastlägga det strategiska underlaget för Hyllies framtida utveckling söderut. Malmö Stad förväntas välja väg senare under våren.
Fakta
Projekt: Utvecklingsstrategi för Hyllies utveckling söderut
Beställare: Malmö Stad
Team: Juul Frost Arkitekter, Via Trafik och John Pløger
Areal: 220ha
Period: 2008 – 2010